• Przerwa na czytanie 📚

            31.10.2022

            📌26 października br. nasza szkoła po raz pierwszy przyłączyła się do VII ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie to odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Uczniowie czytali przyniesione przez siebie lub wypożyczone z biblioteki szkolnej książki📚.
            #przerwanaczytanie

          • Konkurs SU z okazji DEN

            31.10.2022

            Samorząd Uczniowski przedstawia zwycięzców w konkursie „Zgadnij kto to?” zorganizowanego z okazji Dnia Edukacji Narodowej  🙂, którzy najtrafniej rozpoznali nauczycieli naszej szkoły. Tajemnicą nadal jednak pozostaje, kto ukrył się pod numerem 10 😁.

          • Dzień Francuski w SP7

            26.10.2022

            20 października w naszej szkole odbył się Dzień Francuski.

            Poznawaliśmy wiele aspektów francuskiej kultury: zabytki, modę, kulinaria, film, malarstwo, muzykę, literaturę.

            Sympatycznie zaczęliśmy ten dzień, rano uczniów witały dziewczynki ze słodkim poczęstunkiem, mieliśmy okazję spróbować wypieki z ciasta francuskiego.

            Na pierwszych lekcjach w wielu klasach słuchaliśmy francuskiej muzyki i piosenek.

            Bardzo wielu uczniów ubrało się wg francuskiej mody, wszyscy przebrani zapozowali do wspólnego zdjęcia. Wybraliśmy elegantkę i eleganta dnia.

            W klasie IIa pod kierunkiem pani Ewy Palonki odbyły się ciekawe warsztaty. Uczniowie konstruowali z klocków Lego wieżę Eiffla. Powstały wyjątkowe prace, uczniowie próbowali odwzorować wieżę albo stworzyć własne projekty. Pracowali ambitnie i twórczo.

            W klasie IVa pani Agnieszka Kowalczyk zorganizowała lekcję filmową, uczniowie mieli okazję obejrzeć film: “Przygody Mikołajka” Po projekcji odbyła się dyskusja i omówienie treści. Było dużo humoru i zabawy bo Mikołajek to niezwykle sympatyczny bohater.

            Klasa Va poznawała francuski kierunek w malarstwie – impresjonizm. Pani Sabina Teresińska zapoznała uczniów z tą techniką malarską. Powstały ciekawe autoportrety, które zostały zaprezentowane na wystawie.

            Pani Mariola Żelazna przygotowała na korytarzu, tuż obok szkolnej biblioteki wystawę literatury francuskiej oraz czasopisma i przewodniki prezentujące zabytki Francji.

            Uczniowie klas I – III mieli okazję wziąć udział w szkolnym konkursie plastycznym: “Wieża Eiffla”. Zgłoszono dużo ciekawych prac wykonanych różnymi technikami. Wszystkie dostarczone prace zaprezentowano na wystawie.

            Dla uczniów klas IV-VI przygotowano Quiz wiedzy o Francji. Każdą klasę reprezentowała dwójka uczniów, którzy musieli wykazać się szeroką wiedzą na temat poznawanego kraju.

            Na korytarzu szkolnym zaprezentowano dużą gazetkę tematyczną, na której przedstawiono zdjęcia różnych zakątków Francji a przede wszystkim Paryża, ciekawostki o kraju, symbole.Przydatny okazał się mini słowniczek języka francuskiego ponieważ w tym dniu w naszych rozmowach dominowały francuskie zwroty grzecznościowe, w końcu Francja –elegancja to nie tylko moda.

            Aby podkreślić paryski szyk zaprezentowaliśmy wystawę apaszek, które są nieodzownym atrybutem francuskich elegantek.

            Wyniki konkursów

            Konkurs plastyczny klasy I-III

            I miejsce Michalina Rysztowska IIb

            II miejsce Jan Szyndler IIIb

            III miejsce Milena sarzalska IIb

            Quiz wiedzy o Francji

            I miejsce Dawid Oracz i Sebastian Plewa  VIa

            II miejsce Alicja Bombińska i Kalina Kędzior IVa

            Francja – elegancja

            Elegantka Dnia Francuskiego Karolina Katarzyńska Va

            Elegant Dnia Francuskiego Kacper Żmuda IIa

            Wszyscy nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy oraz rozmówki w kilkunastu językach europejskich.

            Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i udział we wspólnej zabawie.

            To był fajny dzień.

            „Podróż” do Francji zorganizowała Jolanta Bartocha

          • Funzeum – Muzeum światła i kolorów.

            26.10.2022

            21 października klasy: IVa, IVb, Va, Vb, VIa, VIb uczestniczyły w wycieczce do Funzeum w Gliwicach
            Funzeum to niemal 4000 metrów kwadratowych rozrywki i edukacji. To największe tego typu miejsce w Polsce. Na uczniów czekały niezliczone interaktywne i niepowtarzalne eksponaty. Uczestnicy mogli uwolnić swoją wyobraźnię i kreować na swoich zasadach. Zwykłe zwiedzanie zmieniliśmy w niepowtarzalną i ekscytującą przygodę, krok po kroku poznając nasz magiczny świat. Co najważniejsze podczas tej beztroskiej zabawy mogliśmy się sporo dowiedzieć o tym jak kolory wpływają na nasz nastrój, jak można wykorzystać światło w medycynie i różnych formach terapii. Zwiedzając stałe wystawy „Kolor” oraz „Światło” uczniowie mieli okazję zapoznać się z tytułowymi tematami, które są ze sobą nierozerwalnie związane, zaprezentowano je pod kątem nauk takich jak: fizyka, biologia historia i sztuka. Było to nowe i ciekawe doświadczenie. Wszystkim polecamy.
            Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Jolanta Bartocha, Agnieszka Kowalczyk, Marta Brodawska i Barbara Wojciechowska.

          • Pasowanie na ucznia

            23.10.2022

            Dnia 7. października 2022 r. uczniowie klas I a i I b zostali oficjalnie przyjęci do naszej szkolnej rodziny. Zaproszeni goście: członkowie rodzin pierwszoklasistów, pracownicy szkoły oraz reprezentacja starszych uczniów zgromadzili się na sali gimnastycznej przed godziną 10.00, o której zaczęła się uroczystość. Najmłodsi uczniowie przygotowali na tę okoliczność występy dające każdemu z nich możliwość indywidualnej oraz wspólnej prezentacji swoich umiejętności. Zdali także „egzamin” ze znajomości szkoły oraz panujących w niej zasad. Następnie złożyli ślubowanie, po którym pani dyrektor uroczyście pasowała ich na uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej. Na dobry początek szkolnej przygody otrzymali pamiątki i słodkie upominki. Zarówno występujący, jak i widzowie, mile wspominają tę uroczystość.

          • Nominacje do nagrody :)

            23.10.2022

            Miło nam poinformować, że nauczyciele naszej szkoły zostali zgłoszeni przez uczniów i ich rodziców do nagrody Nauczyciel Roku w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym, który w województwie śląskim jest prowadzony przez Dziennik Zachodni 🙂.
            Głosowanie w plebiscycie rozpocznie się już we wtorek, 25 października.

          • Wycieczka do Chęcin

            22.10.2022

            18 października uczniowie klasy 5a, 5b i 4b uczestniczyli w wycieczce do Chęcin. Odwiedziliśmy Centrum Nauki Leonarda da Vinci, gdzie dzieci mogły przeprowadzić eksperymenty naukowe poznając tajemnice przyrody. Przy pięknej pogodzie odbył się spacer po ogrodzie barokowym z bramą Sobieskiego. Zwiedziliśmy również Zamek Królewski w Chęcinach. Przewodnik oprowadził nas po lochach i skarbcu zamku. Weszliśmy na dwie baszty, skąd mogliśmy podziwiać piękne widoki. 

          • Przerwa na czytanie 📚

            21.10.2022

            UWAGA! W najbliższą środę - 26.10 bierzemy udział w biciu rekordu w czytaniu na przerwie - czyli w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie".
            Prosimy o zabranie w tym dniu swoich ulubionych książek 🙂📚.

          • Akcja „Lekki Tornister”

            21.10.2022

            LEKKI TORNISTER 🙂
            W tym roku szkolnym ponownie włączamy się do akcji  "Lekki Tor­ni­ster", która jest ogól­no­pol­ską kam­pa­nią infor­ma­cyjno-edu­ka­cyjną skie­ro­waną do uczniów klas 0–III szkół pod­sta­wo­wych. Promuje dzia­ła­nia proz­dro­wotne zmie­rza­jące w kie­runku pro­fi­lak­tyki wad postawy wśród naj­młod­szych. W szcze­gól­no­ści zwra­ca uwagę na pro­blem prze­cią­żo­nych ple­ca­ków szkol­nych i nie­ko­rzystny wpływ ich nosze­nia na dzie­cięce krę­go­słupy. Dla uczniow przeprowadzamy szereg pogadanek, uczniowie mogą zostawiać swoje podręczniki, przybory w szafkach, ale zwracamy się rownież do  do rodziców, aby pamietali o kilku ważnych zasadach
            Podczas zakupu tornistra należy zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył. Pamiętaj, by waga pustego tornistra nie przekraczała 1 kg.
            Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Nie kupuj także tornistra z metalowym stelażem. Twoje dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!
            Na bieżąco kontroluj, czy ciężar tornistra Twojego dziecka nie przekracza 10% jego masy ciała.
            W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się w plecaku kupuj zeszyty w miękkiej okładce o grubości nie większej niż 32 kartki. Kanapki zapakuj w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie - w plastikową butelkę albo specjalny bidon (zaleca się unikanie ciężkich, metalowych bidonów).
            Codziennie wieczorem sprawdź zawartość plecaka swojego dziecka. Wyciągnij niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki i zeszyty.
            Dopilnuj, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia.
            Pomóż dziecku prawidłowo zapakować plecak.
            Zwróć dziecku uwagę, by nosiło plecak na obu ramionach.
            Dopilnuj, by rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory szkolne , dodatkowe piórniki, strój na lekcję w-f, zabawki i inne – dziecko zostawiło w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym.
            Codziennie dbaj o utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka. Pamiętaj, że nawyki wypracowane w najmłodszych latach procentują przez całe życie 🙂.

          • Dzień Edukacji Narodowej 💐

            16.10.2022

            14 października w Naszej Szkole odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej pod hasłem „Koszmarny Dzień Edukacji Narodowej”, na którą zostali zaproszeni wszyscy pracownicy szkoły, uczniowie oraz rodzice. Uczniowie klas 3b oraz 4a zaprezentowali w żartobliwy sposób z czym dyrekcja, nauczyciele a także pracownicy obsługi muszą zmagać się w codziennych swych obowiązkach. Nie zabrakło natomiast pięknych życzeń i piosenek, do których dołączyli również uczniowie klasy 6b oraz pokazu tanecznego, który zaprezentował zespół taneczny „Wesołe Siódemki”. Pod koniec części artystycznej Samorząd Uczniowski wręczył Dyrekcji, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły drobny upominek. Za scenariusz uroczystości a także przygotowanie artystyczne odpowiedzialna była p. P. Siodłak, a dekorację przygotowała p. M. Wasilewska.
            Po części artystycznej, p. Dyrektor E. Stańko złożyła wszystkim pracownikom serdeczne życzenia, wyróżniła nauczycieli naszej szkoły, którzy otrzymali nagrody Prezydenta Miasta podczas miejskiej uroczystości w dniu 12 października oraz wręczyła nagrody Dyrektora za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, promowanie wśród uczniów pięknych postaw oraz przybliżanie wychowankom świata wartości.

          • SZKOLNA AKCJA - ZAOPIEKUJ SIĘ HUGONKIEM !

            16.10.2022

                     UCZYMY  SIĘ  ODPOWIEDZIALNOŚCI

              Cześć , jestem Hugonek  i proszę, zaopiekuj się mną

            Choć mam różki, to jestem bardzo słodki i bardzo grzeczny.  Ale potrzebuję właśnie Ciebie do opieki. Zabierz mnie ze sobą na lekcje, do domu , na spacer. Ale nie możesz mnie zgubić !!! Jestem własnością wszystkich uczniów naszej szkoły.

                                           Pamiętaj !!! Dbaj o mnie…

            Przeczytaj 9 punktów regulaminu opieki nad Hugonkiem 

            1. Moim miejscem zamieszkania jest koszyczek  niedaleko sali nr 32.
            2. Moją mamą chrzestną, która powołała mnie do życia  jest pani Agnieszka Kowalczyk, która lubi mnie widzieć, że jestem szczęśliwy .
            3. Koleżanko, Kolego, jak przyjdziesz do szkoły, to weź mnie rano z koszyczka i opiekuj się mną cały dzień i całą noc do następnego dnia. A następnie przynieś mnie i włóż do koszyczka, aby inne dziecko też mogło się mną opiekować.
            4. Jeśli jakieś grzeczne dziecko weźmie mnie w piątek do domku na weekend, to proszę, aby mnie przyniosło do koszyczka w poniedziałek rano, gdyż inna koleżanka lub kolega chyba już na mnie czekają, aby się mną zająć.
            5. Pamiętaj ! Nie zapomnij mnie ze swojego domku i zawsze rano przynieś mnie do szkoły i zanieść do koszyczka, aby dać szansę kolejnemu Opiekunowi. Bardzo lubię, jak o mnie dbacie.
            6. Choć jestem tylko maskoteczką , to chcę być czyściutki i pachnący.
            7. Lubię być z Tobą na lekcji, w parku, na wuefie, na przerwie.
            8. Pamiętaj, ja też lubię się uczyć i poznawać świat, więc nie zamykaj mnie w tornistrze tylko połóż na ławce w klasie. Będę się przyglądał innym dzieciom i uczył tak, jak Ty.
            9. Jestem jedyny i niepowtarzalny, gdyż jestem doskonałym powiernikiem Twoich tajemnic.
            10. Mam nadzieję, że będziemy się razem dobrze bawić.

            Na wspaniałych Opiekunów pod koniec semestru czekają niespodzianki.

          • Narodowe czytanie

            16.10.2022

            „Ballady i romanse” w 11. edycji Narodowego Czytania,

            czyli na herbatce u pana Adama Mickiewicza

             

            Uczniowie klasy 6a i 6b pod czujnym okiem polonistki pani Agnieszki Kowalczyk i bibliotekarki pani Marioli Żelaznej zaprosili młodszych kolegów i koleżanki na herbatkę do pana Adama i zaprezentowali kunszt tego wybitnego romantycznego dzieła.

            “Ballady i romanse”, naszego wieszcza narodowego , Adama Mickiewicza wydane zostały w Wilnie w 1822 roku i są uważane początek romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, a 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. „Ballady i romanse” osądzały rzeczywistości i dawały moralne przesłanie.

            Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

          • Festyn ratowniczy

            15.10.2022

            13 października uczniowie klasy 5a i 5b wzięli udział w festynie ratowniczym. Został on zorganizowany  na placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej Na uczniów czekało wiele atrakcji i wspólnej zabawy. Dzieci oglądały pokazy sprzętu ratowniczego oraz stacje szkoleniowe, na których mogły zdobywać  umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Po przejściu wszystkich stacji   otrzymały dyplom potwierdzający zdobyte kwalifikacje i umiejętności.  

          • Sprzątanie Świata 🌍

            15.10.2022

            13 października klasy szóste pod opieką pani Jolanty Bartochy i Agnieszki Kowalczyk brały udział w akcji „Sprzątanie świata”. Młodzież udała się do Parku Hallera gdzie robiła jesienne porządki. Oprócz szczytnego celu jakim są wszelkie działania proekologiczne, wycieczka była też okazją do obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie. Uczniowie mieli także możliwość zintegrować się na łonie przyrody i dzięki pięknej pogodzie w pełni poznać znaczenie słów „Złota, polska jesień”

          • Zgadnij kto to? 😉

            15.10.2022

            Z okazji Dnia Nauczyciela, Samorząd Uczniowski zorganizował zabawę „Zgadnij kto to”?. Uczniowie mieli za zadanie zapisać numerek, imiona i nazwiska nauczycieli znajdujacych się na zdjęciu i wypełnioną karteczkę oddać opiekunom samorządu. Zabawa trwa do poniedziałku, bo póki co, nikomu nie udało się udzielić wszystkich trafnych odpowiedzi. Zamieszczamy zatem plakat na szkolnym Facebooku i stronie www szkoły, z nadzieją, że może Rodzice pomogą w rozwiązaniu zagadki 😁😁😁.