Mediacje Rówieśnicze
20 X 2022r.Międzynarodowy Dzień Mediacji
Chcieliśmy Państwu przedstawić kilka słów na temat mediacji rówieśniczej, która działa w naszej szkole. Obecnie mediatorami rówieśniczymi są uczniowie z 5 i 6 klasy.
Do mediacji rówieśniczej uczniowie przystępują z własnej nieprzymuszonej woli i oto właśnie chodzi, aby młodzi ludzie chcieli podejmować rozmowy by móc poznać przyczynę jakiegoś swojego konfliktu i rozwiązać go w taki sposób, aby wszyscy byli zadowoleni. Ważne jest również to, aby mogli podejmować własne decyzje, które przyczynią się do zadośćuczynienia wyrządzonej krzywdy, aby brali odpowiedzialność za własne czyny.
W środowisku szkolnym można zaobserwować różnorodne konflikty, do których dochodzi pomiędzy członkami tej zbiorowości – uczniami. U podstaw tych konfliktów najczęściej leżą problemy komunikacyjne i brak wzajemnego zrozumienia. Konflikty rówieśnicze, warto rozwiązywać wykorzystując techniki mediacyjne. Mediatorzy rówieśniczy w naszej szkole są przeszkoleni w zakresie prowadzenia mediacji ze swoimi kolegami i koleżankami ze swojej społeczności.
Mediacja rówieśnicza odwołuje się do przewidzianych w prawie zasad, bazuje na stworzonych przez Rzecznika Praw Dziecka standardach, realizuje koncepcję sprawiedliwości naprawczej, ale także może posłużyć jako skuteczne narzędzie bezprzemocowego rozwiązywania konfliktów między uczniami. Edukacja w zakresie alternatywnych metod rozwiązywania sporów może przyczynić się do zredukowania negatywnych zachowań i wykształcenia właściwych postaw społecznych – zachęcając do dialogu, wzajemnego zrozumienia i aktywnego poszukiwania polubownych rozwiązań.
Zadaniem mediatora rówieśniczego jest wsparcie stron w dojściu do porozumienia, a sama mediacja koncentruje się na rozwiązaniu problemu i podtrzymaniu pomiędzy skonfliktowanymi uczniami dobrej relacji – bez konieczności wskazania winnego. Dobrze przeprowadzona mediacja daje szansę na wypracowanie ugody zadowalającej obie strony oraz takiej, która będzie przez nie w przyszłości przestrzegana. Uczniowie biorą na siebie odpowiedzialność za rozwiązanie sporu, mają możliwość przedstawienia drugiej stronie swoich odczuć i interpretacji jej zachowania. W rezultacie pozwala to na kształtowanie wśród młodzieży postaw empatycznych i spełnia funkcję sprawiedliwości naprawczej.
Stosowanie mediacji rówieśniczej przyczynia się do poprawy atmosfery w szkole oraz wspomaga proces nauki.
Jako główny cel przyjęto propagowanie idei sprawiedliwości naprawczej oraz uczenie młodzieży rozwiązywania konfliktów i sporów bez udziału dorosłych. Uczniowie-mediatorzy rozumieją bieżące problemy młodzieży i łatwiej zdobywają uznanie rówieśników.
Jakie sprawy możemy rozwiązywać w drodze mediacji rówieśniczych?
- znieważanie rówieśników ze względu na ich wygląd, ubranie, pochodzenie czy zachowanie,
- obrażanie członków rodziny rówieśników,
- wyśmiewanie się z niepełnosprawności,
- kradzieże i chowanie cudzych przedmiotów,
- wyśmiewanie się np. za błędy popełnione na lekcjach, czy mniejsze zdolności
- niszczenie mienia,
- odrzucanie tj. nie dopuszczanie do zabawy w grupie,
- bójki, kłótnie i inne nieporozumienia między rówieśnikami.
- Zasady stosowane w mediacji
Podstawowymi zasadami mediacji są:
- Dobrowolność - do mediacji strony przystępują całkowicie dobrowolnie. Nikt nie może ich do tej decyzji przymusić. Całkowita dobrowolność udziału, wyboru kwestii, które strony podejmą się omawiać oraz rozwiązań, które uzgodnią, wpływa na zwiększenie ich odpowiedzialności za proces mediacji oraz na wywiązanie się z podjętych decyzji. Strony dobrowolnie mogą wybrać również osobę mediatora.
- Bezstronność mediatora - mediator nie opowiada się po żadnej ze stron, w równy sposób angażuje się w pomoc obu stronom konfliktu. Nie ocenia ani stron, ani ich zachowań. Nie wskazuje też winnego.
- Neutralność – mediator nie narzuca żadnych rozwiązań. Akceptuje wszystkie, które strony wypracują i postanowią podjąć decyzję o ich wprowadzeniu w życie.
- Samodzielność w podejmowaniu decyzji - mediator nie podejmuje za strony konfliktu żadnych decyzji, a jedynie zachęca do przejęcia sprawy w swoje ręce.
- Poufność - mediacja jest procesem całkowicie poufnym. Cały jej przebieg oraz treść rozmów nie zostają nikomu ujawnione.
- Zadaniem mediatora jest dbałość o to, aby wszystkie decyzje zostały oparte na zgodzie samych zainteresowanych oraz ich świadomości co do dostępnych możliwości postępowania . Mediator dba, aby każda ze stron była traktowana z szacunkiem i życzliwością. Mediator poprzez zarządzanie komunikacją, dba o przestrzeganie reguł mediacji, , o porządek omawianych zagadnień, tworzy warunki, w których strony będą mogły przyjrzeć się swojej sytuacji i potrzebom, rozważyć możliwe rozwiązania i dokonać ważnych dla siebie wyborów.
Serdecznie dziękujemy za uwagę:
Mediator opiekun: Agata Zięba
Pedagog szkolny: Marta Brodawska