LEKKI TORNISTER 🙂
W tym roku szkolnym ponownie włączamy się do akcji "Lekki Tornister", która jest ogólnopolską kampanią informacyjno-edukacyjną skierowaną do uczniów klas 0–III szkół podstawowych. Promuje działania prozdrowotne zmierzające w kierunku profilaktyki wad postawy wśród najmłodszych. W szczególności zwraca uwagę na problem przeciążonych plecaków szkolnych i niekorzystny wpływ ich noszenia na dziecięce kręgosłupy. Dla uczniow przeprowadzamy szereg pogadanek, uczniowie mogą zostawiać swoje podręczniki, przybory w szafkach, ale zwracamy się rownież do do rodziców, aby pamietali o kilku ważnych zasadach
Podczas zakupu tornistra należy zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył. Pamiętaj, by waga pustego tornistra nie przekraczała 1 kg.
Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Nie kupuj także tornistra z metalowym stelażem. Twoje dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!
Na bieżąco kontroluj, czy ciężar tornistra Twojego dziecka nie przekracza 10% jego masy ciała.
W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się w plecaku kupuj zeszyty w miękkiej okładce o grubości nie większej niż 32 kartki. Kanapki zapakuj w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie - w plastikową butelkę albo specjalny bidon (zaleca się unikanie ciężkich, metalowych bidonów).
Codziennie wieczorem sprawdź zawartość plecaka swojego dziecka. Wyciągnij niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki i zeszyty.
Dopilnuj, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia.
Pomóż dziecku prawidłowo zapakować plecak.
Zwróć dziecku uwagę, by nosiło plecak na obu ramionach.
Dopilnuj, by rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory szkolne , dodatkowe piórniki, strój na lekcję w-f, zabawki i inne – dziecko zostawiło w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym.
Codziennie dbaj o utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka. Pamiętaj, że nawyki wypracowane w najmłodszych latach procentują przez całe życie 🙂.
Aktualności
Akcja „Lekki Tornister”
21.10.2022
Uwaga!
18.10.2022
Zbiórka dla Ukrainy 💙💛
18.10.2022W ramach dobrej współpracy z sąsiadującą Szkołą Podstawową nr 10 zachęcamy do wsparcia naszych sąsiadów, którzy nieustannie zmagają się w walce o wolność swojego kraju. Ofiarowane dary można również składać w naszej szkole, a my przekażemy je dalej 💙💛.
Tydzień Uczniowskiej SuperMocy!
16.10.2022W najbliższym tygodniu przystępujemy do ogólnopolskiego projektu „Tydzień Uczniowskiej SuperMocy” ⭐️💫🦸♂️. Zachęcamy do poszukania w domu peleryny Supermana i pokazania w szkole swoich mocnych stron 🙂.
Dzień Edukacji Narodowej 💐
16.10.202214 października w Naszej Szkole odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej pod hasłem „Koszmarny Dzień Edukacji Narodowej”, na którą zostali zaproszeni wszyscy pracownicy szkoły, uczniowie oraz rodzice. Uczniowie klas 3b oraz 4a zaprezentowali w żartobliwy sposób z czym dyrekcja, nauczyciele a także pracownicy obsługi muszą zmagać się w codziennych swych obowiązkach. Nie zabrakło natomiast pięknych życzeń i piosenek, do których dołączyli również uczniowie klasy 6b oraz pokazu tanecznego, który zaprezentował zespół taneczny „Wesołe Siódemki”. Pod koniec części artystycznej Samorząd Uczniowski wręczył Dyrekcji, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły drobny upominek. Za scenariusz uroczystości a także przygotowanie artystyczne odpowiedzialna była p. P. Siodłak, a dekorację przygotowała p. M. Wasilewska.
Po części artystycznej, p. Dyrektor E. Stańko złożyła wszystkim pracownikom serdeczne życzenia, wyróżniła nauczycieli naszej szkoły, którzy otrzymali nagrody Prezydenta Miasta podczas miejskiej uroczystości w dniu 12 października oraz wręczyła nagrody Dyrektora za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, promowanie wśród uczniów pięknych postaw oraz przybliżanie wychowankom świata wartości.26
SZKOLNA AKCJA - ZAOPIEKUJ SIĘ HUGONKIEM !
16.10.2022UCZYMY SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI
Cześć , jestem Hugonek i proszę, zaopiekuj się mną
Choć mam różki, to jestem bardzo słodki i bardzo grzeczny. Ale potrzebuję właśnie Ciebie do opieki. Zabierz mnie ze sobą na lekcje, do domu , na spacer. Ale nie możesz mnie zgubić !!! Jestem własnością wszystkich uczniów naszej szkoły.
Pamiętaj !!! Dbaj o mnie…
Przeczytaj 9 punktów regulaminu opieki nad Hugonkiem
- Moim miejscem zamieszkania jest koszyczek niedaleko sali nr 32.
- Moją mamą chrzestną, która powołała mnie do życia jest pani Agnieszka Kowalczyk, która lubi mnie widzieć, że jestem szczęśliwy .
- Koleżanko, Kolego, jak przyjdziesz do szkoły, to weź mnie rano z koszyczka i opiekuj się mną cały dzień i całą noc do następnego dnia. A następnie przynieś mnie i włóż do koszyczka, aby inne dziecko też mogło się mną opiekować.
- Jeśli jakieś grzeczne dziecko weźmie mnie w piątek do domku na weekend, to proszę, aby mnie przyniosło do koszyczka w poniedziałek rano, gdyż inna koleżanka lub kolega chyba już na mnie czekają, aby się mną zająć.
- Pamiętaj ! Nie zapomnij mnie ze swojego domku i zawsze rano przynieś mnie do szkoły i zanieść do koszyczka, aby dać szansę kolejnemu Opiekunowi. Bardzo lubię, jak o mnie dbacie.
- Choć jestem tylko maskoteczką , to chcę być czyściutki i pachnący.
- Lubię być z Tobą na lekcji, w parku, na wuefie, na przerwie.
- Pamiętaj, ja też lubię się uczyć i poznawać świat, więc nie zamykaj mnie w tornistrze tylko połóż na ławce w klasie. Będę się przyglądał innym dzieciom i uczył tak, jak Ty.
- Jestem jedyny i niepowtarzalny, gdyż jestem doskonałym powiernikiem Twoich tajemnic.
- Mam nadzieję, że będziemy się razem dobrze bawić.
Na wspaniałych Opiekunów pod koniec semestru czekają niespodzianki.
Narodowe czytanie
16.10.2022„Ballady i romanse” w 11. edycji Narodowego Czytania,
czyli na herbatce u pana Adama Mickiewicza
Uczniowie klasy 6a i 6b pod czujnym okiem polonistki pani Agnieszki Kowalczyk i bibliotekarki pani Marioli Żelaznej zaprosili młodszych kolegów i koleżanki na herbatkę do pana Adama i zaprezentowali kunszt tego wybitnego romantycznego dzieła.
“Ballady i romanse”, naszego wieszcza narodowego , Adama Mickiewicza wydane zostały w Wilnie w 1822 roku i są uważane początek romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, a 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. „Ballady i romanse” osądzały rzeczywistości i dawały moralne przesłanie.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.
7
Festyn ratowniczy
15.10.202213 października uczniowie klasy 5a i 5b wzięli udział w festynie ratowniczym. Został on zorganizowany na placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej . Na uczniów czekało wiele atrakcji i wspólnej zabawy. Dzieci oglądały pokazy sprzętu ratowniczego oraz stacje szkoleniowe, na których mogły zdobywać umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Po przejściu wszystkich stacji otrzymały dyplom potwierdzający zdobyte kwalifikacje i umiejętności.
20
Sprzątanie Świata 🌍
15.10.202213 października klasy szóste pod opieką pani Jolanty Bartochy i Agnieszki Kowalczyk brały udział w akcji „Sprzątanie świata”. Młodzież udała się do Parku Hallera gdzie robiła jesienne porządki. Oprócz szczytnego celu jakim są wszelkie działania proekologiczne, wycieczka była też okazją do obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie. Uczniowie mieli także możliwość zintegrować się na łonie przyrody i dzięki pięknej pogodzie w pełni poznać znaczenie słów „Złota, polska jesień”
9
Zgadnij kto to? 😉
15.10.2022Z okazji Dnia Nauczyciela, Samorząd Uczniowski zorganizował zabawę „Zgadnij kto to”?. Uczniowie mieli za zadanie zapisać numerek, imiona i nazwiska nauczycieli znajdujacych się na zdjęciu i wypełnioną karteczkę oddać opiekunom samorządu. Zabawa trwa do poniedziałku, bo póki co, nikomu nie udało się udzielić wszystkich trafnych odpowiedzi. Zamieszczamy zatem plakat na szkolnym Facebooku i stronie www szkoły, z nadzieją, że może Rodzice pomogą w rozwiązaniu zagadki 😁😁😁.
Życzenia z okazji DEN 🌹
14.10.2022
Akademia Piłki Nożnej ⚽️🏆🥅
12.10.2022
KONKURS
11.10.2022Konkurs fotograficzny,,Jesień w Obiektywie”
Zapraszamy uczniów uczęszczających na świetlicę na konkurs fotograficzny ,,Jesień w obiektywie”.
Zrób zdjęcie aparatem fotograficznym lub telefonem pięknym liściom na drzewie lub krzewie - wydrukuj i przynieś, wspólnie wybierzemy najładniejsze zdjęcia.
Termin: do 25 października 2022r.
Akademia z okazji DEN
09.10.2022
Zbiórka dla zwierzaków! 🐶
08.10.2022
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
07.10.2022Z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia przeprowadziliśmy konkurs, w którym wyłoniliśmy Mistrza Tabliczki Mnożenia.
Oto wyniki matematycznych potyczek:
w klasach I - III
I miejsce i tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia otrzymał: Adam Bombiński
II miejsce: Olha Ryabova
III miejsce: Dmytro Kharchenko
w klasach IV - VI
I miejsce i tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia otrzymał: Wiktor Iwan
II miejsce: Alicja Bombińska
III miejsce: Krystian Mrożek
GRATULUJEMY!
Zbiórka elektrośmieci!
06.10.2022Dzieci zbierają elektrośmieci!
Nasza szkoła przystąpiła do akcji: „Dzieci zbierają elektrośmieci”. Zachęcamy wszystkich do udziału w zbiórce zużytych sprzętów AGD, telefonów komórkowych, sprzętu elektronicznego, komputerów, monitorów itp. Rozejrzyjmy się wokół siebie, na pewno mamy niedziałające żelazko, uszkodzoną klawiaturę lub stare radio. Sprzęt magazynujemy w szkolnej piwnicy. Jest to akcja mająca na celu powszechne porządki oraz ochronę środowiska. Zbiórkę prowadzimy do odwołania. Koordynator zbiórki- Jolanta Bartocha
Dzień francuski 🇫🇷
06.10.2022
Głośne czytanie w bibliotece szkolnej
05.10.2022Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został zainicjowany przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Patronką tego święta jest Janina Porazińska, wybitna pisarka i autorka wielu książek dla dzieci. Święto przypada 29 września i jest to dzień urodzin polskiej pisarki. Celem święta jest zachęcenie do czytania, które daje wiele przyjemności oraz korzyści dla zdrowia i rozwoju dziecka.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został zorganizowany również w naszej szkole. W tym dniu odbyło się w bibliotece szkolnej głośne czytanie nt. „Coś strasznego?” Czytanie miało na celu uświadomienie, że nie wszystko co wydaje się straszne, strasznym być musi. W głośnym czytaniu czynnie uczestniczyli uczniowie klas I ze świetlicy szkolnej.
7
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
04.10.20228 września wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Samorządy mają głos!” i wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej zorganizowaliśmy w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Powołana została szkolna Komisja Wyborcza, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem wyborów. Wybory poprzedzone były kampanią wyborczą z udziałem wszystkich kandydatów. W tym dniu wybieraliśmy również Rzecznika Praw Ucznia oraz opiekunów Samorządu Uczniowskiego w tym roku szkolnym. Po podliczeniu głosów informujemy, że przewodniczącą szkoły została Maja Szydłowska z klasy 6b 👑, jej zastępcą będzie Zosia Koćwin z klasy 3b, skarbnikiem - Julia Szewczuk z klasy 6b, sekretarzem - Paulina Borcuch z klasy 6a. Pomysły na szkolne wydarzenia i chęć współpracy wszystkich kandydatów były tak ciekawe iż zdecydowaliśmy się powołać sekcje SU i tym sposobem sekcję organizacyjno-porządkową tworzą: Nadia, Łucja, Nicola, Sofia, Weronika, sekcję plastyczną: Dawid, Ania, Kalina, Julia, sekcję współpracy koleżeńskiej: Dima, Karol, Lidzia, Karolina 🙂.
Rzecznikiem Praw Ucznia została p. Agata Zięba, a opiekunami SU p. Patrycja Wieczorek i p. Paulina Siodłak 🙂.1
Archiwum Aktualności